/  Informacje techniczne   /  Zabezpieczenie ppoż instalacji elektrycznej
Zabezpieczenia ppoż instalacji elektronicznej

Zabezpieczenie ppoż instalacji elektrycznej

Zabezpieczenie ppoż. instalacji elektrycznej to podstawa dla osób przebywających w budynku lub jego okolicy. Ogień to żywioł, nad którym ciężko zapanować, a czasem pozornie mało istotna awaria jest w stanie doprowadzić do tragicznego w skutkach pożaru. Należy zatem dostosować nieruchomość do regulacji prawnych dot. ochrony przeciwpożarowej i zadbać o to, by każdy problem z instalacją elektryczną zażegnać za sprawą dostępnych narzędzi. Potrzebujesz pomocy? Odpowiemy więc na pytanie, jak zabezpieczyć instalację elektryczną przed pożarem. Znajdziesz w tym materiale istotne informacje, które będą pomocne w podjęciu właściwej decyzji. Uchronią Cię one przed ewentualnymi kryzysami.Regulacje prawne

Ciężko przytoczyć wszystkie zapisy prawne dotyczące ochrony ppoż. instalacji elektrycznej. Zostały one określone w wielu przepisach budowlanych, rozporządzeniach ministrów, czy normach UE.

Zgodnie z obowiązującym prawem, bezpieczeństwo pożarowe polega na wykluczeniu zagrożeń dla zdrowia i życia osób przebywających w obiekcie lub jego najbliższej okolicy. Należy w tym celu stworzyć warunki spełniające normy techniczne i prawne. Musisz więc zapewnić środki umożliwiające zatrzymanie lub spowolnienie pożaru. Co to znaczy? Zobowiązany jesteś do tego, by:

  • wszystkie instalacje (w tym elektryczna, gazowa, wodna, wentylacyjna itp.) zostały zabezpieczone;
  • osoby przebywające w budynku miały pod ręką narzędzia umożliwiające ugaszenie lub zatrzymanie pożaru (np. gaśnice i węże z dostępem do źródła wody o odpowiednim ciśnieniu),
  • wyposażyć obiekt w oświetlenie awaryjne i wyjścia ewakuacyjne.

Jak ochrona ppoż. instalacji elektrycznej wygląda w praktyce i czy przystosowanie obiektu do norm i standardów naprawdę jest tak skomplikowane? Nie. Pamiętaj jedynie, by przy tworzeniu i realizacji projektów instalacji elektrycznej współpracować z wykwalifikowanymi fachowcami. Fireproof cieszy się uznaniem wielu klientów, którzy podjęli już decyzję o podjęciu współpracy. Dowodem na to są nasze rekomendacje.

Warto skonsultować się również ze specjalistami od prawa budowlanego, którzy przełożą regulacje prawne na “normalny” język. Przed oficjalnym odbiorem nieruchomości należy również przeprowadzić szczegółowy audyt. Podjęcie takich działań powinno zminimalizować ryzyko związane z ewentualnymi komplikacjami dopuszczenia obiektu do użytku publicznego.

Najpopularniejsze zabezpieczenia przejść kablowych

Gdy chodzi o zdrowie, życie i bezpieczeństwo ludzi przebywających w budynkach oraz ich okolicy, nie warto szukać półśrodków. Zawsze należy wykorzystywać jedynie sprawdzone rozwiązania, certyfikowane narzędzia i wysokogatunkowe elementy wyposażenia. Jakie wyróżniamy najpopularniejsze metody zabezpieczeń przeciwpożarowych przejść kablowych? Zaliczamy do nich m.in.:

Płyty z wełny mineralnej, czyli najpopularniejszy wariant zabezpieczenia przejść kablowych

Płyty z wełny mineralnej stosowane są w zabezpieczeniach nieruchomości od wielu lat. Do ich głównych zalet należy niewielka waga, szybki montaż i wieloletnia niezawodność. Dzięki temu nie trzeba przejmować się budżetem, a większość prac można zrealizować samodzielnie.

Pianki wykazujące właściwości ognioodporne

Pianki ogniochronne to najpopularniejszy wariant. Do dyspozycji klientów są m.in. produkty jednoskładnikowe i dwuskładnikowe, lecz w obydwu przypadkach główną substancją bazową jest wielozadaniowy poliuretan. Pianki cieszą się uznaniem użytkowników ze względu na bardzo szybki montaż przy niskich nakładach finansowych. Proces zabezpieczania jest tak prosty, że poradzi sobie z nim każdy – nawet osoba bez doświadczenia.

Innowacyjne bloczki ognioochronne

Podczas kontaktu z ogniem, bloczki ognioochronne zwiększają swoją objętość. Tworzą w ten sposób szczelną zaporę przeciwogniową, zapobiegając przedostawaniu się płomieni, dymu lub gazów. Bloczki ognioodporne to popularne rozwiązanie w pomieszczeniach IT (np. serwerowniach), laboratoriach i pozostałych obiektach o charakterze specjalistycznym.

Modułowe dławiki kablowe, czyli zaawansowane rozwiązania dla wymagających

Modułowe dławiki kablowe to innowacyjne zabezpieczenie ppoż. instalacji elektrycznej. Jest to przejście kablowe polegające na zastosowaniu modułów wykonanych z mieszanki z tworzywa sztucznego. Z jej pomocą można z powodzeniem zabudować przewody i rozszerzyć projekt o następne moduły. Cała konstrukcja oparta jest na stalowych elementach i śrubach, których celem jest docisk modułowych dławików kablowych oraz uszczelnienie systemu.

Do największych zalet tego rozwiązania zaliczamy m.in. możliwość ponownego wykorzystania modułów, szczelność i odporność na wysokie ciśnienie. Należy jednak liczyć się z wysokim kosztem realizacji oraz stosunkowo skomplikowanym i czasochłonnym montażem.

Tanio i dobrze – poduszki ogniochronne

Atrakcyjna cena i zadowalające rezultaty – brzmi to jak reklama produktów lub usług z niskiej półki. W rzeczywistości poduszki ogniochronne gwarantują niskie koszty inwestycji, przy jednoczesnym zabezpieczeniu instalacji elektrycznej na wysokim poziomie. Ich zewnętrzna warstwa wykonana jest z niezawodnego włókna szklanego.

Do wypełnienia z kolei wybrano zaawansowany materiał zwiększający objętość przy wysokich temperaturach. Dzięki temu w razie awarii i początkowej fazy pożaru, system tworzy szczelną zaporę.

Zabezpieczenia przeciwpożarowe trasy kablowej

Zabezpieczenie tras kablowych to nie wszystko, o co należy zadbać. Zgodnie z normami bezpieczeństwa, ochrona ppoż. instalacji elektrycznej wymaga dodatkowego zabezpieczenia tras kablowych. Realizacja izolacji ppoż. tras kablowych wykonywana jest zazwyczaj za pomocą obudowy, bandaży lub farb ogniochronnych.

W jakim celu? Zabezpieczenia ograniczają ryzyko spalenia się izolacji oraz pozostałych elementów trasy kablowej. Zwarcie lub przegrzanie nie będą więc powodować zagrożenia pożarowego. Dodatkowo ograniczają one kapanie topniejącej izolacji przy wysokich temperaturach.

Wiesz już, że zabezpieczenia instalacji elektrycznej przed pożarem to jeden z najistotniejszych aspektów w trakcie budowy, remontu lub konserwacji budynku? W takim razie pozostaje zacząć działać.