W FIREPROOF kompleksowo podchodzimy do systemów oddymiania 2 instalacji, która ma ogromny wpływ na ochronę przed pożarem i jego skutkami. Projektujemy nowoczesne systemy oddymiania budynków, uzgadniamy szczegóły z Rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych, dostarczamy materiał, montujemy i uruchamiamy wszystkie urządzenia do usuwania dymu. Nasze ekipy montażowo-serwisowe działają na terenie całego kraju, dlatego realizujemy oddymianie klatki schodowej w Poznaniu i w innych miastach – wszędzie tam, gdzie zachodzi taka potrzeba.
Systemy oddymiania w Poznaniu – sposób działania
Zagrożeniem w trakcie pożaru nie jest tylko sam ogień, ale także dym. Trujące gazy – produkty rozkładu termicznego – generują zarówno wielkie szkody dla zdrowia zagrożonych ludzi, jak i straty materialne. Żeby temu zapobiec, niezbędne jest efektywne oddymianie pomieszczeń, czyli odprowadzanie toksycznych substancji na zewnątrz. System oddymiania niweluje niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia oraz ryzyko strat materialnych do minimum.
Sprawnie działające systemy oddymiania w Poznaniu i innych miastach umożliwiają szybką oraz bezpieczną ewakuację. Toksyczne gazy nie tylko atakują nasze drogi oddechowe, ale również utrudniają widoczność. Ponadto podwyższają temperaturę i tworzą bardzo niebezpieczne środowisko dla osób w budynku. Odprowadzanie dymu z przejść i dróg ewakuacyjnych oraz szybów windowych daje więc czas na przeprowadzenie akcji ewakuacyjnej.
System oddymiania jest również niezbędny, by móc prowadzić akcję ratowniczą w budynku objętym pożarem. Gazy pożarnicze, które utrudniają widoczność, powodują utratę przytomności i znacznie podnoszą temperaturę, muszą zostać szybko odprowadzone na zewnątrz, żeby ratownicy i strażacy mogli zająć się gaszeniem ognia.
Jak widać, systemy odprowadzania dymu grają niebagatelną rolę w ochronie przeciwpożarowej, dlatego tak ważne jest, żeby powierzyć ich projektowanie, montaż i serwis doświadczonym specjalistom – zespołowi inżynierów pożarnictwa i zawodowych strażaków z FIREPROOF.
Systemy przeciwpożarowe w Poznaniu – co wchodzi w ich skład?
Systemy oddymiania, które montujemy w obiektach użyteczności publicznej i budynkach mieszkalnych to skomplikowane instalacje, składające się z wielu urządzeń i elementów infrastruktury budynku. Tylko gdy wszystkie razem działają prawidłowo, mogą zapewnić wysoki poziom ochrony.
Najważniejsze komponenty systemu oddymiania to:
Gdzie montujemy systemy oddymiania?
Budowa, montaż i przeglądy systemów oddymiania w świetle prawa są regulowane przez dwa akty prawne:
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie;
- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.
Działając zgodnie z przepisami i wymaganiami właścicieli i zarządców budynków, instalujemy systemy odprowadzania dymu w takich miejscach jak obiekty przemysłowe, strefy zagrożone wybuchem, składowiska, zamknięte biura i biurowce typu open space, sklepy wielkopowierzchniowe, centra handlowe, lotnictwa, hotele, szpitale.
To tylko przykłady – montujemy rozbudowane systemy oddymiające wszędzie tam, gdzie nakazują powyższe rozporządzenia, czyli m.in. w:
System oddymiania grawitacyjnego
Systemy oddymiania grawitacyjnego najczęściej stosuje się:
Oddymianie grawitacyjne jest zasilane przez napęd elektryczny. Usuwanie dymu odbywa się na zasadzie wyporu powietrza. W czasie pożaru zmniejsza się gęstość, a więc i waga powietrza w strefie spalania. Produkty spalania unoszą się więc i koncentrują w górnej strefie pomieszczenia. Otwory oddymiające zainstalowane na stropie współpracują z otworami napowietrzającymi i tworzą ciąg w stronę wylotu – podobnie działa komin. Efekt jest tym większy, im niższa temperatura panuje na zewnątrz budynku.
Oddymianie klatki schodowej w Poznaniu i innych miastach to tylko jedno z zastosowań systemów grawitacyjnych. W obiektach wielkokubaturowych, czyli halach magazynowych czy produkcyjnych naszym priorytetem jest ochrona części nośnych w konstrukcji budynku. Znając przeznaczenie hali teraz i w przyszłości, możemy skorzystać z odpowiedniej normy projektowej i wiedzy inżynierskiej, żeby zainstalować bezpieczny i efektywny system oddymiania.
Kompleksowe oddymianie klatki schodowej w Poznaniu i innych miastach – systemy od FIREPROOF
Specjalizujemy się w projektowaniu i montażu instalacji oddymiania, dzięki którym obniżamy klasę odporności pożarowej budynku, zwiększamy powierzchnię stref pożarowych oraz długość dojść i przejść ewakuacyjnych. Wykonujemy też przeglądy (obejmujące wszystkie elementy systemu, w tym m.in. przyciski oddymiania), naprawy oraz konserwację systemów oddymiających klatki schodowe i pomieszczenia.
Systemy oddymiania klatek schodowych integrujemy z działaniem sygnalizatorów optycznych i innych elementami systemu sygnalizacji pożarowej, a także z układem kontroli dostępu i innymi instalacjami.