Image Alt
ZABEZPIECZENIA PPOŻ. BIERNE

System detekcji gazów – Poznań

  /    /  System detekcji gazów – Poznań

SYSTEM DETEKCJI GAZÓW TOKSYCZNYCH I WYBUCHOWYCH

FIREPROOF

Zarówno zatrucie, jak i wybuch mogą być tragiczne w skutkach dla ludzi oraz mienia. Żeby wyeliminować ryzyko zagrożenia, montujemy nowoczesne systemy detekcji gazów wybuchowych i toksycznych. Zachęcamy Państwa do zadbania o bezpieczną przyszłość, oddając ją w ręce specjalistów Fireproof z Poznania.

System detekcji gazów toksycznych i wybuchowych w świetle prawa

Specjaliści w zakresie pożarnictwa i związanych z tą dziedziną systemów ppoż. mają nie tylko obszerną wiedzę i praktyczne umiejętności, ale także znają odpowiednie przepisy. W Fireproof wykonujemy projekty, instalacje i serwisy na podstawie doświadczenia, a także aktualnych aktów prawnych. Dzięki temu mamy pewność, że osiągamy najwyższy możliwy poziom bezpieczeństwa w każdym obiekcie, w którym przeprowadzamy montaż lub przeglądy systemów detekcji gazów.

Najważniejsze zbiory norm prawnych dotyczących systemów detekcji gazów toksycznych i wybuchowych omówione zostaną poniżej.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

W treści rozporządzenia zawarto nakaz stosowania urządzeń sygnalizacyjno-odcinających w każdym pomieszczeniu, gdzie łączna moc grzewcza urządzeń (kotłów na paliwa gazowe) przekracza 60 kW. Taki system wykrywa nie tylko gaz, ale także automatycznie odprowadza go na zewnątrz już w pierwszych momentach wystąpienia zagrożenia.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury informuje również o zasadach wykrywania i usuwania gazów w garażach zamkniętych. Systemy wykrywania gazów (CO, LPG) muszą sterować wentylacją mechaniczną.

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 sierpnia 2003 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy

Z dokumentu można dowiedzieć się, że system detekcji gazów jest niezbędny w pomieszczeniach do składowania materiałów niebezpiecznych. Chodzi o gazy, które mogą wywołać pożar lub wybuch, a w konsekwencji wydzielanie substancji trujących lub tworzących mieszankę wybuchową z powietrzem.

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów

Zgodnie z treścią rozporządzenia systemy detekcji gazów muszą być poddawane przeglądom (w tym konserwacji) co najmniej raz w roku lub częściej – w zależności od ustaleń producenta. Czasami testowe sprawdzenie gazem musi odbywać się nawet co trzy miesiące.

Kolejny ważny zapis dotyczy projektowania systemów detekcji gazów – przed wykonaniem instalacji należy uzgodnić założenia projektu z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych. Dopuszczenie do użytkowania następuje dopiero po odpowiednich badaniach i próbach, które weryfikują prawidłowe działanie wszystkich urządzeń wchodzących w skład systemu.

Za utrzymanie systemów detekcji gazów w stanie pełnej sprawności odpowiadają właściciele, zarządcy i użytkownicy obiektów, w których są montowane.

Systemy detekcji gazów w Poznaniu montuje Fireproof. Wykonujemy zarówno instalacje, jak i przeglądy systemów wykrywania gazów toksycznych i wybuchowych, dlatego pomożemy dopełnić tego obowiązku.

System detekcji gazów – Poznań – gdzie jest niezbędny?

Podsumowując przepisy – systemy detekcji gazów toksycznych i wybuchowych należy zamontować w takich miejscach jak:

garaże zamknięte (warsztaty samochodowe, stacje kontroli pojazdów, parkingi podziemne, hale garażowe) – system detekcji gazu w garażach podziemnych wykrywa i usuwa niebezpieczne produkty spalania paliw z silników spalinowych na benzynę, olej napędowy czy LPG. Oprócz tego steruje wentylacją. Przykładowo, jeśli w garażach dopuszcza się parkowanie samochodów zasilanych gazem, wentylacja będzie sterowana detektorami LPG;

zakłady przemysłowe – w trakcie procesów produkcyjnych mogą wydzielać się gazy zagrażające życiu lub zdrowiu pracowników; oprócz samego systemu detekcji warto zastosować w takim przypadku przykładowo zawór odcinający dopływ gazu, który jest wówczas integralnym elementem takiego systemu;

pomieszczenia do składowania materiałów niebezpiecznych – czyli takich, które mogą wywołać pożar, wybuch lub wydzielać substancje toksyczne do powietrza;

kotłownie i inne pomieszczenia z urządzeniem grzewczym zasilanym gazem o łącznej mocy grzewczej ponad 60 kW. Detektory i zawory odcinające w kotłowniach gazowych to podstawa!

Systemy detekcji gazów

System detekcji gazów – Poznań – warunki prawidłowej instalacji

Montaż systemów detekcji gazów w Poznaniu mogą przeprowadzić specjaliści Fireproof – od prawidłowej instalacji wszystkich urządzeń zależy bezpieczeństwo obiektu i przebywających w nim osób. Dlatego u nas zajmują się tym zawodowi strażacy, którzy codziennie projektują, wdrażają i serwisują zabezpieczenia przeciwpożarowe budynków. Montujemy nie tylko czujniki gazów – dokonujemy także instalacji systemów odcinających dopływ gazu. Podczas pracy uwzględniamy specyfikę pomieszczenia, aktualne przepisy oraz zalecenia.

 

Co jest ważne podczas instalacji systemów detekcji gazów?

1. Analiza warunków panujących w obiekcie

Na pracę detektorów wpływa mikroklimat danego budynku, który trzeba bezwzględnie wziąć pod uwagę. Mowa tu o takich elementach jak wilgoć, temperatura powietrza czy obecność gazów zakłócających, które nie są szkodliwe, ale mogą zafałszować dane odczytywane przez system detekcji. Przy montażu ustala się też metody wizualizacji czy archiwizacji danych, wykorzystanie zasilania awaryjnego i dba o sterowanie urządzeniami wykonawczymi.

Żeby prawidłowo wdrażać systemy detekcji gazów, trzeba precyzyjnie ustalić progi alarmowe. Odchyły w jedną lub drugą stronę mogą powodować nieuzasadnione alarmy i zakłócenia w pracy albo wręcz przeciwnie – zwiększyć ryzyko zatrucia bądź wybuchu, bo system zadziała zbyt późno. Zwracamy więc szczególną uwagę na dokładność pomiarów i wykonywanie wszystkich czynności z najwyższą starannością.

2. Wybór miejsc montażu detektorów

Detektory nie mogą być instalowane w przypadkowych miejscach. System detekcji gazów będzie funkcjonował bezpiecznie i sprawnie, jeśli przy wyborze miejsc montażu uwzględni się:

potencjalne miejsca występowania szkodliwych gazów, w których ich stężenie może przekroczyć dopuszczalne wartości,

ciężar właściwy gazu w pomieszczeniu,

kierunki przepływu powietrza,

lokalizację punktów (otworów) wywiewu i nawiewu,

łatwy dostęp do detektorów.

Wybieramy miejsca montażu czujników adekwatnie do wszystkich wyżej wymienionych warunków panujących w chronionej strefie.

3. Prawidłowe wykonanie instalacji

Podczas pracy stosujemy się do instrukcji, wytycznych i aktualnie obowiązujących przepisów. Wiedzę teoretyczną łączymy z praktyczną, zdobytą podczas lat funkcjonowania w branży. Zawsze stosujemy wysokiej jakości materiały instalacyjne i starannie wykonujemy okablowanie. Dzięki temu zamontowane przez nas instalacje działają sprawnie i zapewniają bezpieczeństwo wszystkim wokół.

4. Eksploatacja

Montując system detekcji gazów, kładziemy duży nacisk także na edukację inwestorów i użytkowników obiektu. Żeby wszystkie urządzenia działały prawidłowo, niezbędna jest umiejętna eksploatacja. Przedstawiamy instrukcję obsługi producenta i wyjaśniamy wszystkie istotne kwestie związane z przeglądem, kalibracją i pracą systemu. Chętnie odpowiadamy też na dodatkowe pytania.

5. Kontrola systemu detekcji gazów

W instrukcjach można znaleźć wytyczne dotyczące przeglądów i kalibracji detektorów – wykonują ją uprawnione laboratoria w warunkach wskazanych przez producenta.

Detektory gazu – rodzaje

Detektory to urządzenia nazywane też sensorami, czujnikami lub czujkami. Odpowiadają za wykrycie toksycznych bądź wybuchowych gazów w pomieszczeniu. W zależności od sposobu wykrywania substancji dzieli się je na:

detektory elektrochemiczne

– ich działanie opiera się na ogniwach, które produkują prąd elektryczny. Wartość energii jest tym większa, im wyższe stężenie gazu. Sensory elektrochemiczne są bardzo selektywne, jednak nie w 100% – możliwe jest zafałszowanie danych przez gazy zakłócające, które zwykle zawyżają wskazania;

detektory katalityczne

– wykrywanie gazu jest możliwe dzięki procesowi katalitycznego utleniania, czyli reakcji egzotermicznej. Układ ma dwa elementy: bierny i aktywny o takiej samej rezystancji przy identycznej temperaturze. Jeśli w powietrzu pojawi się gaz palny, reakcja utleniania zajdzie tylko na elemencie aktywnym. Wówczas wydziela się ciepło, a w detektorze powstaje napięcie informujące o stężeniu wykrytego gazu;

detektory Infra-Red

– w tym przypadku procesem, który pozwala na wykrycie niepożądanej substancji, jest pochłanianie promieniowania podczerwonego przez wiązania chemiczne w cząsteczkach gazu. Stężenie gazu można określić po długości fali pochłanianego promieniowania. Detektory Infra-Red najlepiej sprawdzają się do precyzyjnych pomiarów stężenia dwutlenku węgla, metanu i propanu-butanu;

detektory półprzewodnikowe

– mechanizm wykrywania zagrożenia w tych urządzeniach bazuje na zjawisku powierzchniowej adsorpcji gazu na aktywnym elemencie pomiarowym. W zależności od składu półprzewodnika i temperatury pracy sensor gazu dostosowuje swoją selektywność. Rezystancja półprzewodnika zmienia się wraz ze wzrostem stężenia danego gazu w powietrzu. Detektory półprzewodnikowe są najlepszymi czujnikami tlenku węgla.

Sensory wybiera się w zależności od środowiska, w jakim będą pracować. Wraz z upływem czasu ich parametry będą się zmieniać, dlatego tak ważna jest systematyczna kalibracja, czyli korekta wskazań detektora.

System detekcji gazów Poznań – pozostałe elementy

Co jeszcze składa się na system detekcji? Oprócz detektorów gazów w jego skład wchodzi również moduł alarmowy/sterujący, czyli centrala, która:

  • zasila detektory,
  • odbiera sygnały,
  • kieruje je dalej do urządzeń odbiorczych,
  • steruje elementami wykonawczymi,
  • załącza alarmy akustyczne i optyczne.

Oprócz tego centrala analizuje, wizualizuje i archiwizuje dane z systemu. Te najbardziej złożone mogą odbierać dane nawet z 16 detektorów.

Ogromnie ważną grupą elementów są też urządzenia robocze, czyli wykonawcze. Są to w szczególności sygnalizatory optyczne i akustyczne, które informują o zagrożeniu oraz zawory, które odcinają dopływ gazu. Dzięki nim toksyczna substancja nie przemieszcza się i nie roznosi po pomieszczeniu. W dużych instalacjach przemysłowych stosuje się zawór motylkowy, sterowany siłownikiem elektrycznym, a w strefach zagrożonych wybuchem zawór klapowy, zamykany ręcznie przez zwolnienie napiętej sprężyny.

Systemy sygnalizacji przeciwpożarowej

Fireproof – kompleksowa obsługa systemów detekcji gazów – Poznań

Nasze usługi z zakresu systemów detekcji gazów to nie tylko montaż, ale także:

projekt dopasowany do warunków panujących w obiekcie i wymagań inwestora;

kompleksowa pomoc w doborze czujników;

uruchomienie wszystkich urządzeń wraz ze sprawdzeniem poprawności ich działania;

okresowe przeglądy systemów detekcji gazów toksycznych i wybuchowych;

naprawa lub wymiana detektorów i innych elementów systemu.

Zapraszamy Państwa do kontaktu – warto zaufać specjalistom, którzy odpowiadają za bezpieczeństwo przeciwpożarowe obiektów w całej Polsce. Detekcja gazów to podstawa do tego, by zadbać o bezpieczeństwo ludzi i mienia.

ZOBACZ WIĘCEJ

FIREPROOF

FIREPROOF

Wykonujemy zabezpieczenia przeciwpożarowe konstrukcji stalowej i żelbetowej.

FIREPROOF

Firma FIREPROOF zaplanuje całą inwestycję, zaczynając od projektu systemu sygnalizacji pożaru, który bezwzględnie należy uzgodnić z Rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych, kończąc na uruchomieniu systemu oraz przeszkoleniu pracowników.

FIREPROOF

Projektujemy, uzgadniamy z Rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych, dostarczamy materiał, montujemy i uruchamiamy.

FIREPROOF

Nasza firma projektuje oraz wykonuje instalacje systemów detekcji gazów. Usługa obejmuje m.in.: wykonanie projektu, uruchomienie systemu.

FIREPROOF

Warunki techniczne określają, że PWP należy stosować w każdej strefie pożarowej budynku, której kubatura przekracza 1000m³ lub w budynku zawierającym strefy zagrożone wybuchem.

FIREPROOF

Obowiązek stosowania oświetlenia awaryjnego wynika z § 181 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych