FIREPROOF
Przeglądy oświetlenia
awaryjnego i ewakuacyjnego
Szybka i bezpieczna ewakuacja jest niemożliwa bez odpowiedniego oświetlenia obiektu, które z kolei jest niemożliwe bez zasilania. Co, jeśli w trakcie pożaru dostęp do prądu zostanie odcięty? Wtedy tę rolę w całości przejmuje system oświetlenia awaryjnego, który musi być poddawany systematycznym przeglądom. Zgodnie z prawem awaryjne oświetlenie ewakuacyjne musi zawsze sprawnie działać.
Instalacje oświetlenia ewakuacyjnego i awaryjnego – podstawa prawna
System oświetlenia awaryjnego ma kilka ważnych funkcji. Nie tylko ułatwia właściwe przeprowadzenie ewakuacji i akcji ratunkowej, bo oświetla drogi. Samo światło zmniejsza też ryzyko wystąpienia zbiorowej paniki i pozwala jaśniej – dosłownie – myśleć w obliczu niebezpieczeństwa. Instalacje oświetlenia ewakuacyjnego i awaryjnego są szczególnie potrzebne w pomieszczeniach, które nie mają dostępu do światła naturalnego, np. na parkingach podziemnych.
Profesjonalny przegląd oświetlenia awaryjnego i ewakuacyjnego jest więc nie tylko zwykłym spełnieniem przepisów prawa budowlanego, ale także realnie wpływa na ochronę osób znajdujących się w obiekcie objętym pożarem.
Przepisy dotyczące oświetlenia ewakuacyjnego i awaryjnego znajdują się w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Z kolei odpowiednie zapisy o przeglądach wspomnianych systemów oświetlenia można przeczytać w:
Przeglądy oświetlenia ewakuacyjnego – najważniejsze informacje
Specjaliści z Fireproof wykonają dla Państwa przegląd oświetlenia ewakuacyjnego i awaryjnego w dowolnym obiekcie. Zajmujemy się ochroną przeciwpożarową od projektu aż po serwis, a do tego chętnie dzielimy się fachową wiedzą.
Gdzie należy wykonać przegląd oświetlenia awaryjnego?
Zgodnie z prawem awaryjne oświetlenie ewakuacyjne musi sprawnie działać w pomieszczeniach:
Oprócz tego instalujemy je w:
Oprócz tego niezbędny jest przegląd oświetlenia na drogach ewakuacyjnych z pomieszczeń wyżej wymienionych oraz:
Kiedy należy przeprowadzić przegląd oświetlenia awaryjnego?
Raz na miesiąc należy wykonać symulację awarii zasilania i sprawdzić, czy oświetlenie awaryjne prawidłowo działa w każdym miejscu. Tak jak w przypadku innych urządzeń przeciwpożarowych, specjalistyczne przeglądy oświetlenia awaryjnego i ewakuacyjnego należy wykonywać w odstępach czasu wskazanych przez producenta, ale nie rzadziej niż raz na rok.
Oświetlenie awaryjne – jak wygląda przegląd?
W trakcie przeglądu oświetlenia awaryjnego wykonujemy następujące czynności:
- Sprawdzamy lokalizację oświetlenia awaryjnego i ewakuacyjnego – oprawy muszą być zamontowane minimum 2 metry nad podłogą, a światło musi padać na:
- wyjścia ewakuacyjne i każde drzwi, które do nich prowadzą,
- wyjścia końcowe,
- stopnie,
- zmiany poziomu,
- znaki bezpieczeństwa,
- zakręty i skrzyżowania korytarzy,
- punkty pierwszej pomocy,
- urządzenia przeciwpożarowe, np. gaśnice.
- Odłączamy zasilanie i sprawdzamy, czy praca oświetlenia awaryjnego drogi ewakuacyjnej trwa minimum 1 godzinę. Mierzymy, ile czasu zajmie rozładowanie się akumulatorów (sprawdzenie czasu podtrzymania oświetlenia).
- Mierzymy natężenie oświetlenia wzdłuż dróg ewakuacyjnych, obok sprzętu przeciwpożarowego i przycisków alarmowych.
Przeglądy techniczne muszą być odnotowane w przeznaczonym do tego dzienniku. Zamieszcza się w nim także projekt lub schemat rozmieszczenia elementów systemu oświetlenia i natężenie emitowanego światła. Dziennik musi być na bieżąco aktualizowany, jeśli zamontujemy nowe urządzenia.
Oświetlenie awaryjne – przeglądy z Fireproof
Oferujemy wykonanie prac pomiarowych oświetlenia awaryjnego, serwis oświetlenia awaryjnego i wiele więcej. Projektujemy urządzenia przeciwpożarowe od zera, a następnie montujemy je w dowolnym obiekcie. Konsultujemy się z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych, a na co dzień polegamy na naszej obszernej wiedzy i doświadczeniu.
Oprócz systemów oświetlenia awaryjnego projektujemy, montujemy i serwisujemy m.in.