FIREPROOF
Odbiór budynku
przez Straż Pożarną
Polskie prawo budowlane wyróżnia szereg rodzajów budynków, które muszą spełniać liczne wymagania w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Jeśli inwestor nie uwzględni ich w ostatecznej wersji obiektu budowlanego, Państwowa Straż Pożarna nie pozwoli na jego użytkowanie. Jak tego uniknąć? Wystarczy kontakt z Fireproof - zadbamy o bezproblemowy odbiór budynku przez Straż Pożarną.
Oddanie budynku do użytku – odbiór przez Państwową Straż Pożarną
Usługi, które oferujemy Państwu w ramach odbioru obiektu budowlanego przez PSP (Państwową Straż Pożarną), są ściśle związane z obowiązującymi normami, a konkretnie z art. 56 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane.
Czytamy w nim, że inwestor, który ma obowiązek otrzymania pozwolenia na użytkowanie obiektu, musi zawiadomić Państwową Straż Pożarną i Państwową Inspekcję Sanitarną o zakończeniu budowy obiektu budowlanego i o tym, że ma zamiar go użytkować. Następnie wymienione organy zajmują stanowisko w sprawie zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym.
Na kogo nałożono obowiązek uzyskania pozwolenia?
Kiedy inwestor ma obowiązek uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego i musi przeprowadzić odbiór budynku przez Straż Pożarną?
- gdy zgodnie z przepisami potrzebuje pozwolenia na użytkowanie obiektu;
- gdy nie potrzebuje pozwolenia na użytkowanie obiektu, ale jego projekt budowlany wymagał uzgodnienia pod względem ochrony przeciwpożarowej bądź wymagań higienicznych i zdrowotnych z rzeczoznawcą do spraw przeciwpożarowych.
Informację, czy inwestycja kwalifikuje się do obowiązku uzyskania pozwolenia na użytkowanie znajdą Państwo w pozwoleniu na budowę.
Idąc dalej – dla jakich obiektów konieczny jest odbiór budynku przez Straż Pożarną? Lista jest bardzo długa i obejmuje ogromną część obiektów użyteczności publicznej, obiektów przemysłowych i budynków zamieszkania zbiorowego. Pełny zakres kategorii obiektów budowlanych, które wymagają pozwolenia na użytkowanie, można znaleźć w art. 55 ustawy Prawo budowlane.
Czym zajmie się Fireproof – specjaliści od zabezpieczeń przeciwpożarowych
Nasza oferta skierowana do inwestorów może obejmować wieloetapową współpracę lub tylko ostatni odcinek budowlanego maratonu.
Projekt, budowa i odbiór obiektu – wieloetapowa współpraca z Fireproof
W pierwszej opcji uczestniczymy w całym przedsięwzięciu już od samego początku, czyli od etapu koncepcyjnego, przez tworzenie projektu budowlanego, aż po przygotowanie budynku do odbioru przez PSP. Od początku badamy zgodność obiektu budowlanego z projektem budowlanym. Bierzemy odpowiedzialność za zaprojektowanie, wdrożenie i późniejsze serwisowanie czynnych i biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych. Opracowujemy całą niezbędną dokumentację.
W skrócie – robimy wszystko, by kontrola Straży Pożarnej przebiegła pomyślnie, ale przede wszystkim – by obiekt mógł być użytkowany bezpiecznie i komfortowo.
Audyt przed odbiorem budynku przez Straż Pożarną
W drugiej opcji współpracujemy tylko na końcowych etapach inwestycji. Oznacza to, że możemy wykonać audyt i skontrolować wdrożone zabezpieczenia przeciwpożarowe i dokumentację. Wskazujemy błędy, przez które odbiór budynku przez Straż Pożarną może się nie powieść, a co za tym idzie – użytkowanie nie będzie dozwolone.
Czerpiąc z naszego dotychczasowego doświadczenia z inwestorami i branżowej wiedzy, zdecydowanie polecamy kontakt ze specjalistami w zakresie ochrony przeciwpożarowej już od pierwszych etapów inwestycji. Najlepiej powierzyć projektowanie, montaż, dokumentację i audyt systemów ochrony ppoż. jednej firmie.
Zawiadomienie o zakończeniu budowy obiektu budowlanego – najważniejsze informacje
W Fireproof nie tylko projektujemy i montujemy dla Państwa systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych, ale także bierzemy w swoje ręce wszystkie formalności – to oszczędność czasu i energii dla inwestora.
Powiadamiamy więc Straż Pożarną o zakończeniu budowy i zamiarze przystąpienia do użytkowania obiektu budowlanego. Przekazujemy zawiadomienie i dokumentację odpowiedniej Komendzie Państwowej Straży Pożarnej.
Zawiadomienie o zakończeniu budowy obiektu budowlanego do komendanta miejskiego lub powiatowego Państwowej Straży Pożarnej składamy:
Kiedy wybrana jednostka PSP otrzyma zawiadomienie, ma 14 dni na zajęcie stanowiska, tj. wniesienie sprzeciwu lub uwag w formie pisemnej. W ciągu tych dwóch tygodni Straż Pożarna przeprowadza kontrolę obiektu i sprawdza zgodność wykonania obiektu z projektem oraz przepisami w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków.
Straż Pożarna może nie zająć żadnego stanowiska, a wtedy uznajemy to za niezgłoszenie sprzeciwu lub uwag i pozwolenie na użytkowanie budynku bez zastrzeżeń.
Oddanie budynku do użytkowania – wymagany stan budowy
Dbamy o wszystkie aspekty ochrony przeciwpożarowej każdego typu obiektów budowlanych. Przed odbiorem budynku przygotowujemy inwestycję do czynności kontrolno-rozpoznawczych, które przeprowadza Straż Pożarna. Budynek zostanie sprawdzony w następujących obszarach:
W skrócie – Straż Pożarna zezwoli na użytkowanie obiektu, jeśli jego konstrukcja jest zgodna z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej i jeśli będzie wyposażony we wszystkie wymagane urządzenia pożarnicze i ratownicze oraz środki gaśnicze.
Odbiór budynku przez Straż Pożarną – dlaczego Fireproof?
Z powyższego opisu łatwo wyczytać, że podchodzimy do sprawy kompleksowo. Przekazujemy naszym klientom wiedzę płynącą z wieloletniego doświadczenia i wykształcenia, dzięki czemu mogą Państwo podejmować najlepsze decyzje.
Podsumowując, realizowany przez Fireproof odbiór budynku przez Straż Pożarną obejmuje:
Naszą siedzibą jest Poznań, ale przygotowujemy obiekty do odbioru przez Straż Pożarną w całej Polsce.