SCENARIUSZ POŻAROWY
Scenariusz przebiegu zdarzeń w czasie pożaru (inaczej: scenariusz pożarowy, scenariusz rozwoju pożaru) trzeba opracować już na etapie projektu budowlanego. Dokument jest wymagany dla obiektów, w których znajdą się urządzenia przeciwpożarowe i system sygnalizacji pożarowej, ale nie ma tu żadnych ograniczeń – specjaliści z Fireproof sporządzą scenariusz pożarowy dla dowolnego budynku.

Scenariusz zdarzeń w czasie pożaru w świetle prawa
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 2 grudnia 2015 r. w sprawie uzgadniania projektu budowlanego pod względem ochrony przeciwpożarowej definiuje scenariusz pożarowy następująco:
opis sekwencji możliwych zdarzeń w czasie pożaru, reprezentatywny dla danego miejsca jego wystąpienia lub obszaru oddziaływania, w szczególności dla strefy pożarowej lub strefy dymowej, uwzględniający przede wszystkim:
- sposób funkcjonowania urządzeń przeciwpożarowych, innych technicznych środków zabezpieczenia przeciwpożarowego, urządzeń użytkowych lub technologicznych, oraz ich współdziałanie i oddziaływanie na siebie,
- rozwiązania organizacyjne niezbędne do właściwego funkcjonowania projektowanych zabezpieczeń.
Rozporządzenie podaje bardzo ogólny zakres tego, co ma się znaleźć w scenariuszu pożarowym. Żeby dokument wyczerpywał temat zgodnie z obowiązującymi przepisami i jednocześnie był przydatny dla użytkowników obiektu, sporządzenie scenariusza pożarowego trzeba powierzyć specjalistom.
Treść scenariusza pożarowego w praktyce
Innymi słowy – scenariusz rozwoju zdarzeń w czasie pożaru ma przekazywać użytkownikom obiektu informacje o tym, co może się stać w sytuacji zagrożenia i jak powinni się wówczas zachować, czyli m.in.:
- gdzie znajdują się poszczególne strefy pożarowe w budynku;
- jaką moc, rozmiar i czas trwania może mieć pożar w każdym pomieszczeniu;
- jakie substancje mogą wydzielać się podczas pożaru;
- jak szybko może nastąpić zjawisko rozgorzenia i wstecznego ciągu płomieni;
- jak działają poszczególne systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych, w jakie interakcje wchodzą z instalacjami (np. wyłącznik przeciwpożarowy wyłącza prąd w budynku, a system sygnalizacji pożarowej powiadamia o zdarzeniu straż pożarną);
- na podstawie jakich algorytmów urządzenia i instalacje w obiekcie ze sobą współpracują;
- jaki jest przewidywany plan ewakuacji ludzi i mienia w sytuacji zagrożenia;
- jaki jest spodziewany czas powiadomienia i dojazdu jednostki Państwowej Straży Pożarnej;
- jakie obowiązki w ramach ochrony przeciwpożarowej mają pracownicy i inne osoby przebywające w obiekcie;
- jak uruchomić urządzenia pomocnicze do walki z zagrożeniem;
- jak postępować w przypadku fałszywego alarmu;
- jak długo działają urządzenia przeciwpożarowe po wykryciu ognia.
Opracowanie scenariusza pożarowego nie jest więc zwykłym dopełnieniem przepisów. Ten dokument ma realny wpływ na życie osób i bezpieczeństwo mienia w danym obiekcie.
Firepeoof – sporządzanie scenariusza rozwoju zdarzeń w czasie pożaru

Specjaliści do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych i związanej z nimi dokumentacji przygotują dla Państwa scenariusz rozwoju pożaru. Dzięki temu obiekt budowlany będzie nie tylko spełniał wymogi prawne, ale także stanowił bezpieczne miejsce dla przebywających w nim osób. Jeśli Fireproof ma opracować dla Państwa scenariusz pożarowy, cenę uzgodnimy po omówieniu szczegółów dotyczących obiektu.