Pożar sadzy w kominie – co robić?
Pożar sadzy w przewodzie kominowym może być bardzo tragiczny w skutkach i skończyć się zajęciem ogniem dachu lub poddasza, a nawet całego domu. Na szczęście część przyczyn można wyeliminować poprzez systematyczną kontrolę stanu technicznego komina, tym bardziej przed i w trakcie sezonu grzewczego. W dzisiejszym artykule odpowiadamy na pytania związane z powstawaniem, gaszeniem i zapobieganiem pożaru sadzy.
Przyczyny pożaru sadzy w kominie
Pierwszym czynnikiem, który może spowodować pożar sadzy, jest zaniedbanie mieszkańców domu lub innych osób odpowiedzialnych za czystość komina. Żeby przewód kominowy od pieca na paliwo stałe mógł sprawnie i bezpiecznie spełniać swoje funkcje, wymagane jest jego regularne czyszczenie. Nie oznacza to jednak, że uchroni nas to przed pożarem sadzy w każdym wypadku. Drugim powodem, za który także odpowiadamy my sami, jest regularne palenie w piecu zabronionymi odpadami, które generują trudną do usunięcia warstwę osadu na przewodzie kominowym. Spalanie takich artykułów jak śmieci, mokre drewno, odpady komunalne, płyty wiórowe, guma czy plastik przyczynia się do zwiększenia ryzyka wystąpienia pożaru sadzy.
Nawet jeśli wyeliminujemy powyższe przyczyny, może okazać się to niewystarczającym zabezpieczeniem. Do całkowitej pewności brakuje systematycznych przeglądów komina, które należy wykonać raz w roku przed każdym sezonem grzewczym lub raz na trzy miesiące, jeśli piec jest opalany drewnem albo węglem. Zgodnie z prawem jedyną uprawnioną do przeglądu komina osobą jest kominiarz, który wie, jak sprawdzić jego drożność i szczelność.
Jak dochodzi do pożaru sadzy w kominie?
Wymienione wyżej materiały stałe, które są przeznaczone na opał, zamiast być zutylizowane, mogą spalać się tylko w jakiejś części. Pozostałości z tego procesu pozostają w przewodzie kominowym, tworząc coraz większą warstwę osadu zwanego sadzą. Jeśli dojdzie do dużego nagromadzenia sadzy lub jeśli przewód kominowy jest niesprawny, może dojść do pożaru, ponieważ chropowata powierzchnia osadu hamuje strumień spalin.
Pożar sadzy w kominie – objawy
Do objawów pożaru sadzy w przewodzie kominowym należy:
- bardzo głośny dźwięk dudnienia dochodzący z komina, spowodowany trwającą gwałtowną reakcją spalania;
- bardzo głośny szum w kominie;
- widoczne snopy iskier, ciemny dym, a nawet płomienie wydobywające się z wylotu komina nad dachem;
- zwiększenie się temperatury przewodu kominowego, który robi się gorący (może przekroczyć nawet 1000 stopni) tylko w jednym miejscu – zarzewia pożaru sadzy;
- rysy na ścianach budynku – znak, że pierwsze sygnały już minęły, ogień zaczął się rozprzestrzeniać, a komin rozszczelniać i pękać.
Jak ugasić pożar sadzy w kominie?
Każdy z wyżej wymienionych objawów pożaru sadzy powinien skłonić nas do rozpoczęcia akcji ratunkowej.
- Należy niezwłocznie ewakuować wszystkich ludzi z budynku i wezwać straż pożarną, od razu po wykryciu nieprawidłowości w pracy komina.
- Następnie przystępujemy do gaszenia ognia w urządzeniu grzewczym.
- Zamykamy dopływ powietrza do pieca, by płonąca sadza zaczęła się wygaszać.
- Otwieramy wszystkie okna, zwłaszcza w pomieszczeniach, przez które biegnie komin – po odcięciu dostępu powietrza w palenisku zacznie powstawać groźny dla życia tlenek węgla, czyli czad. Jego obecność w domu najlepiej kontrolować systemem detekcji gazów.
- Do palącego się komina nie można wlewać wody – ogromne ilości generowanej wówczas pary wodnej mogą spowodować popękanie, a w najgorszym wypadku nawet rozerwanie przewodu kominowego.
- Przed przyjazdem straży pożarnej warto udostępnić wszystkie pomieszczenia, przez które biegnie przewód kominowy (kominek, kotłownia, poddasze itp.).
- Po zakończeniu akcji ratunkowej przez strażaków należy wezwać kominiarza, który wyczyści przewody i skontroluje ich stan techniczny.
Komina i pieca nie należy używać do czasu interwencji kominiarza, który wykona czyszczenie i przegląd. Niezastosowanie się do tego wymogu (który jest najczęściej przekazany przez kierującego akcją ratowniczą strażaka) jest złamaniem prawa i wiąże się z odpowiedzialnością karną.
Czym grozi pożar sadzy w kominie?
Szybko zauważony i opanowany pożar sadzy może skończyć się koniecznością naprawy przewodu przez kominiarza. Konsekwencje mogą być jednak bardzo poważne. Oprócz uszkodzeń mechanicznych przewodu kominowego możliwy jest pożar nawet całego domu, ponieważ rozszczelnienia w kominie powodują rozprzestrzenianie się ognia na przyległe elementy konstrukcji. Z kolei przez wydobywające się z wylotu iskry i płomienie ogniem może zająć się cały dach lub poddasze.
Pożar komina może być niebezpieczny także dla innych budynków. Gorące powietrze wydobywające się z komina będzie wypychać z niego płonące płaty sadzy. Wiatr może przemieścić je na sąsiednie obiekty.
Pożar komina – co zrobić, by go uniknąć?
Pożar sadzy może być spowodowany spalaniem odpadów, które kompletnie się do tego nie nadają (co więcej – nie jest to zgodne z prawem). Już kilka tygodni używania paliwa w postaci mokrego drewna może skończyć się katastrofą. Należy więc palić w piecu materiałami, które są tego dostosowane, a wszystkie generowane przez gospodarstwo odpady odpowiednio utylizować.
Ponadto przewód kominowy trzeba systematycznie czyścić i sprawdzać jego stan techniczny. Należy powierzyć to wykwalifikowanej i uprawnionej do tego osobie, czyli kominiarzowi. Nigdy nie należy rozpoczynać sezonu grzewczego bez wykonania przeglądu komina. Jeśli okaże się, że osad na ścianach przewodu kominowego będzie niemożliwy do usunięcia, jedyną opcją będzie wymiana komina, by móc dalej korzystać z instalacji grzewczej.
FAQ:
Pożar sadzy w przewodzie kominowym ma dwie główne przyczyny: spalanie materiałów stałych, które nie powinny być używane jako paliwo, albo zaniedbanie kontroli stanu technicznego komina, czyli niestosowanie się do zalecanych terminów przeglądów kominiarskich.
Główne oznaki to dźwięk dudnienia oraz głośny szum spowodowany trwającą gwałtowną reakcją spalania. Mogą pojawić się także iskry i płomienie u wylotu komina, a także pęknięcia na ścianach budynku w zaawansowanym stadium pożaru.
Należy po pierwsze powiadomić straż pożarną i ewakuować się z budynku. Można zamknąć dopływ powietrza do pieca z obu stron. Nie można gasić pożaru komina wodą.